IBA Singles winners

WINNERS OF SINGLE-HANDED CHAMPIONSHIP
Winner: Dr Rusk Cup
2023R McMullan (Limavady)
2022A. McKeown (Old Bleach)
2021S Martin (Belmont)
2019G McCloy (Portrush)
2018S. Coleman ( Ballymena)
2017M. Wilson (Cookstown)
2016B. Kane (Dunluce)
2015M. McHugh (Whitehead)
2014N. Mulholland (Lisnagarvey)
2013M. McHugh (Whitehead)
2012I. McClure (Portrush)
2011P. Daly (Ulster Transport)
2010R. Leonard (St. James’s Gate)
2009G. McGleave (Divis)
2008I. McClure (Portrush)
2007G. Kelly (Ballymoney)
2006M. McHugh (Whitehead)
2005M. McHugh (Whitehead)
2004M. McHugh (Whitehead)
2003M. McHugh (Whitehead)
2002M. Greenfield (Dunbarton)
2001J. Henry (Portrush)
2000I. Ross (Brookgreen)
1999J.J. Murphy (Crumlin)
1998C, Craig (Bangor)
1997G. Moore (Banbridge)
1996J. Henry (Portrush)
1995N. Graham (Lisnagarvey)
1994G. McCloy (Portrush
1993C. Best (Willowfield)
1992A. Lightbody (Bangor)
1991J. Nolan (Blackrock)
1990S. Adamson (Dunbarton)
1989J. Baker (Cliftonville)
1988D.S. Corkill (Knock)
1987A. McMullan (Balmoral)
1986K. Hogg (Cookstown)
1985M. Horner (Belmont)
1984I. Gillen (Blackrock)
1983G. Woods (Ballymoney)
1982P. McVeigh (Falls)
1981W. Loughrey (Portrush)
1980D. Corkill Jr (Knock)
1979S. Allen (Ballymena)
1978J. McCraig (Cliftonville)
1977D. Darcy (Crumlin)
1976H. Wallace (Carrickfergus)
1975W. Murray (Portrush)
1974S. Ashwood (Balmoral)
1973W. Curragh (Ards)
1972D. Marchant (Leinster)
1971R. Fulton (Coleraine)
1970D. Laverty (Woodvale)
1969J. Higgins (YRCD)
1968T. Sutton (Cavehill)
1967R. Fulton (Coleraine)
1966D. McEnaney (Leinster)
1965R. Fulton (Coleraine)
1964R. Fulton (Coleraine)
1963W. Tate (Bangor)
1962R. Fulton (Coleraine)
1961T. Kennedy (Lisnagarvey)
1960J. Hood (Cavehill)
1959J. Connolly (Leinster)
1958J. Webb (Musgrave)
1957R. Fulton (Coleraine)
1956R. Fulton (Coleraine)
1955J. Webb (Musgrave)
1954S.H. Park (Cliftonville)
1953W. Christie (Victoria)
1952T.L. Henry (Londonderry)
1951G. Anderson (Coleraine)
1950S.J. Thompson (Willowfield)
1949R. Miller (Bangor)
1948F.J. Wright (Cliftonville)
1947W. Barr (Londonderry)
1946B. Fitzmaurice (Cliftonville)
1941-45No Competition
1940J. Baker (Forth River)
1939J. Baker (Forth River)
1938P.T. Watson (Cavehill)
1937A.B. MacLaughlin (Alexandra)
1936W. Brown (Knock)
1935T.B. Molyneux (Ballynafeigh)
1934J. Park (Forth River)
1933P.T. Watson (Cavehill)
1932Dr J. Rusk (Cavehill)
1931G.W. cooper (Kenilworth)
1930J. Landon (Castleton)
1929J. Park (Forth River)
1928J. Park (Forth River)
1927T. McCrea (Ulster)
1926C. Park (Ormo Bakery)
1925T.T. Kearney (Larne)
1924D.W. Barnett (Belmont)
1923J. Fitzpatrick (Falls)
1922J.B. Teuton (Shaftesbury)
1921S. Boyd (North Belfast)
1920W.R. Forsythe (Ulster)
1919J.B. Teuton (Shaftesbury)
1918W. Dougal (North Belfast)
1917S. Windrum (Shaftesbury)
1916G.W. Cooper (Kenilworth)
1915J. Coulter (Ormeau)
1914W. McLetchie (Bangor)
1913G.W. Cooper (Kenilworth)
1912G.W. Cooper (Kenilworth) and
1912R. Archer (Ormeau) (joint holders)
1911J. Coulter (Ormeau)
1910A. Cherry (Ormeau)
1909D.W. Barnett (Belmont)
1908R. Archer (Ormeau)
No comments yet.

Leave a Reply