Past Presiding Officers

PresidentYearVice-President
B. Galloway (NIPGL)2023H. McFarland (NIBA)
C. Hogg (NIPBA)2022B. Galloway (NIPGL)
D. Dempsey (NIBA)2021C. Hogg (NIPBA)
D. Dempsey (NIBA)2020D. Dempsey (NIBA)
D. McCloy (NIPGL)2019D. Dempsey (NIBA)
M. Brophy (BLI)2018D. McCloy (NIPGL)
D. Forsythe (NIPGL)2017M. Brophy (BLI)
S. Moran (NIBA)2016D. Forsythe (NIPGL)
R. Madden(NIPBA)2015S. Moran (NIBA)
E. Whitten (NIBA)2014R. Madden (NIPBA)
R. Blair (NIPGL)2013E. Whitten (NIBA)
C. Ryan (BLI)2012R. Blair (NIPGL)
C. Wallace (NIBA)2011C. Ryan (BLI)
T. McIlvenna (NIPGL)2010C. Wallace (NIBA)
J. Moore (NIPBA)2009T. McIlvenna (NIPGL)
J. Humphreys (NIBA)2008J. Moore (NIPBA)
D.A. Graham, OBE (NIPGL)2007J. Humphreys (NIBA)
B. O’Malley (BLI)2006D.A. Graham, OBE (NIPGL)
A. Oliver (NIBA)2005B. O’Malley (BLI)
A.R. McKay (IBA)2004A. Oliver (NIBA)
N. Haffern (NIPGL)2003A.R. McKay (IBA)
R. Ross (NIPBA)2002N. Haffern (NIPGL)
C. Beck (NIBA)2001R. Ross (NIPBA)
H. Montgomery (NIPGL)2000C. Beck (NIBA)
B.C. Morton (BLI)1999H. Montgomery (NIPGL)
J. Donaldson (NIBA)1998B.C. Morton (BLI)
H. Cupples (NIPBA)1997J. Donaldson (NIBA)
C.E. Gillett (NIPGL)1996H. Cupples (NIPBA)
A. Murray (NIBA)1995C.E. Gillett (NIPGL)
W. Patton (NIPGL)1994A. Murray (NIBA)
J.G. Byrne (BLI)1993W. Patton (NIPGL)
R. Martin (NIBA)1992J.G. Byrne (BLI)
J. McCullough (PGL)1991R. Martin (NIBA)
S. Strange (NIBA)1990J. McCullough (PGL)
R.W. Bolton (PBA)1989S. Strange (NIBA)
E.J. Gordon (PGL)1988R.W. Bolton (PBA)
W.A. Gracey (NIBA)1987E.J. Gordon (PGL)
J.F. Quinn, BEM (PGL)1986W.A. Gracey (NIBA)
J.J. Burke (BLI)1985J.F. Quinn, BEM (PGL)
H. McBride (NIBA)1984J.J. Burke (BLI)
T.C. McGookin (PGL)1983H. McBride (NIBA)
W. Moreland (NIBA)1982T.C. McGookin (PGL)
J. Stevenson (PBA)1981W. Moreland (NIBA)
A.R. McKay (NIPGL)1980J. Stevenson (PBA)
J. Barnes (NIBA)1979A.R. McKay (NIPGL)
W. Caves (NIPGL)1978J. Barnes (NIBA)
R. Cinch (BLI)1977W. Caves (NIPGL)
S. Allen (NIBA)1976R. Cinch (BLI)
T. Sutton (PGL)1975S. Allen (NIBA)
W. Burrows (NIBA)1974T. Sutton (PGL)
J.W.S. Barr (NIPBA)1973W. Burrows (NIBA)
C. Clawson (PGL)1972J.W.S. Barr (NIPBA)
J. McNeice (NIBA)1971C. Clawson (PGL)
J.R. Stirling, MBE (PGL)1970J. McNeice (NIBA)
P. McGuirk (BLI)1969J.R. Stirling, MBE (PGL)
J.H. Graham (NIBA)1968P. McGuirk (BLI)
H.F. Lutton (PGL)1967J.H. Graham (NIBA)
R.S. Weir (Alexandra)1966H.F. Lutton (PGL)
John Thompson, MA, LLB (Limavady)1965R.S. Weir (Alexandra)
S.J. Thompson (Willowfield)1964John Thompson (Limavady)
J.S. Bell (Bangor)1963S.J. Thompson (Willowfield)
M.H. Henry, JP (Mossley)1962J.S. Bell (Bangor)
S. Wilson (Railway Union)1961M.H. Henry, JP (Mossley)
Thompson Ross (Ballynafeigh)1960S. Wilson (Railway Union)
Thompson Ross (Ballynafeigh)1959S. Wilson (Railway Union)
Simon Logan, MC (Pickie)1958Thompson Ross (Ballynafeigh)
Simon Logan, MC (Pickie)1957Thompson Ross (Ballynafeigh)
John Ferguson, JP (Donaghadee)1956Simon Logan, MC (Pickie)
Fred Allen (Albert Foundry)1955John Ferguson, JP (Donaghadee)
James Tully (Alexandra)1954Fred Allen (Albert Foundry)
John Gribbon, B.A. (Larne)1953James Tully (Alexandra)
A.S. McVicker (Ballycastle)1952William Logan, OBE, JP (Banbridge) & John Gribbon, B.A. (Larne)
James Conway (Woodvale)1951A.S. McVicker (Ballycastle)
Thompson Ross (Ballynafeigh)1950James Conway (Woodvale)
Samuel Mitchell (Comber)1949Thompson Ross (Ballynafeigh)
H. Stewart (Whitehead)1948Samuel Mitchell (Comber)
Dr T.E. Hill (Salisbury)1947S.J. Hardy & H. Stewart (Whitehead)
D. Willix (Ormeau)1946Dr T.E. Hill (Salisbury)
W.J. Walker (Portadown)1945D. Willix (Ormeau)
Percy T. Watson (Ewarts)1944W.J. Walker (Portadown)
H. Hutton (Windsor)1943Percy T. Watson (Ewarts)
H.J. Staff (Kenilworth)1942H. Hutton (Windsor)
G. Browne, MBE (Ballymoney)1941H.J. Staff (Kenilworth)
Councillor J. Hopkins (Falls)1940G. Browne, MBE (Ballymoney)
William Coe (Ballymena)1939Councillor J. Hopkins (Falls)
R.F. McCartney, JP (Coleraine)1938William Coe (Ballymena)
A. Brown, JP (Belmont)1937R.F. McCartney, JP (Coleraine)
D.E. Gardiner (Belfast)1936A. Brown, JP (Belmont)
J. Patterson, JP (Mossley)1935D.E. Gardiner (Belfast)
James Boyd (Musgrave)1934J. Patterson, JP (Mossley)
J. McCormick, JP (Strand)1933James Boyd (Musgrave)
William Brown (Connsbrook)1932J. McCormick, JP (Strand)
J. McWhirter, JP (Victoria)1931William Brown (Connsbrook)
W.H. Scott, JP (Stewartstown)1930J. McWhirter, JP (Victoria)
Major William Baird, DL (Press)1929W.H. Scott, JP (Stewartstown)
Major William Baird, DL (Press)1928W.H. Scott, JP (Stewartstown)
Thomas H. Barr (Cliftonville)1927Major William Baird, DL (Press)
Major S.H. Hall-Thompson1926Thomas H. Barr (Cliftonville)
Robert Crawford (Ormo Bakery)1925Major S.H. Hall-Thompson
Wm McLean (North Belfast)1924Robert Crawford (Ormo Bakery)
Samuel Pink (Knock)1923Wm McLean (North Belfast)
T.W. McMullan, MP (Bangor)1922Samuel Pink (Knock)
Herbert E. Eaton (Castleton)1921T.W. McMullan, MP (Bangor)
Joseph Bradbury (Alexandra)1920Herbert E. Eaton (Castleton)
Joseph McMullen (Forth River)1919Joseph Bradbury (Alexandra)
W.J. Bell (Woodvale)1918Joseph McMullen (Forth River)
T.J. Kearney (Ballynafeigh)1917W.J. Bell (Woodvale)
Walter Irvine (Cavehill)1916T.J. Kearney (Ballynafeigh)
D.D. Young (Shaftesbury)1915Walter Irvine (Cavehill)
C. L. MacKean, JP (Larne)1914D.D. Young (Shaftesbury)
P. Sheridan (Ulster)1913C. L. MacKean, JP (Larne)
Dr John Rusk (Belfast)1912P. Sheridan (Ulster)
A. Dickson (Belmont)1911J.B. Hamilton (Ballymoney)*
J. Hetherington (Falls)1910G.W. cooper (Kenilworth)*
W. McConnell (Ballymena)1909J. Hetherington (Falls)
John Gass (Ormeau)1908J. Hetherington (Falls)
Wm McLetchie (Belmont)1907John Gass (Ormeau)
Dr. J.R. Davison (Ulster)1906Wm McLetchie (Belmont)
D. MacLaughlin (Coleraine)1905Dr. J.R. Davison (Ulster)
No comments yet.

Leave a Reply